7 Ekim 2011 Cuma

Filmekimi 10 yaşında!Filmekimi bu yıl 8-15 Ekim tarihlerinde 10. yaşını kutluyor. 10. yıla özel olarak, Filmekimi ilk kez İstanbul sınırlarını aşıyor ve Türkiye'nin beş kentinde daha sinemaseverlerle buluşuyor.
Dünyanın belli başlı festivallerinde ödüller kazanmış, Berlin, Cannes, Venedik ve Toronto'da dünya prömiyerlerini yapan filmlerle usta yönetmenlerin son yapıtlarının da aralarında bulunduğu 40'a yakın film Filmekimi boyunca izleyicilerin karşısına çıkacak. Bu zengin program 8 gün boyunca Beyoğlu'nda Atlasve Beyoğlu sinemalarının yanı sıra Nişantaşı City's ve Cinebonus Maçka G-Mall olmak üzere
4 sinemada izleyicilerle buluşacak.
İlk kez düzenlendiği 2002 yılından bu yana İstanbullu sinemaseverlerden büyük ilgi gören Filmekimi geçen yıl 43.000 kişiyle izleyici rekoru kırmıştı.
Filmekimi programı ve 10. yıl sürprizi, 6 Eylül Salı akşamı Cezayir Restaurant'da yapılan bir basın toplantısıyla duyuruldu. Basın toplantısında konuşma yapan İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan "Filmekimi 10. yılında artık Türkiye'nin en önemli sinema etkinliklerinden biri. Bir haftalık bir sürede, %100'e varan doluluğuyla, yeni sinema sezonunun müjdecisi. İlk yıllarında tek sinemada 20 filmle yola çıkan Filmekimi, seyirciler tarafından sabırsızlıkla beklenen, dört sinemada yaklaşık 40 filmin gösterildiği bir festivale dönüştü. 10. yılımızda Avrupa Birliği programı MEDIA'nın da desteğiyle İzmir, Bursa, Konya, Trabzon ve Diyarbakır'da gösterimlerin yapılacağı, Türkiye'yi kapsayan bir etkinliğe imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz." dedi.
Filmekimi 10. yılında, İstanbul sınırlarını aşıyor ve Türkiye'nin beş kentine daha sinemanın en iyi ve en güncel örneklerini götürüyor. Filmekimi kapsamında bu yıl Avrupa Birliği MEDIA programının desteğiyleİstanbul'un yanı sıra, İzmir, BursaKonya, Trabzon ve Diyarbakır'da hafta sonları gösterimler yapılacak ve böylece Filmekimi Türkiye'nin dört bir yanında yeni sinema sezonunu müjdeleyecek. Filmekimi seçkisi 13-16 Ekim'de İzmir YKM Cinebonus, 20-23 Ekim'de Bursa Burç ve Konya'da Kule Site Sineması, 27-30 Ekim'de Trabzon'da Cinebonus Forum Trabzon ve Diyarbakır'da Avrupa Sineması'nda izleyicilerle buluşacak. İstanbul dışındaki kentlerde yapılacak gösterimlerin programı, ağırlıklı olarak Avrupa filmlerinden oluşacak.
Medya sponsorluğunu CNBC-e, Radikal ve Radyo Eksen'in üstlendiği, afişlerini ve tanıtım kampanyasını ise Alametifarika'nın gerçekleştirdiği Filmekimi gelecek yıl yine Ekim ayında İstanbullu sinemaseverlere merakla beklenen, ödüllü filmleri sunacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Trailer Addict- Movie Trailers